آشنائی با مدارک CCNA و نحوه اخذ آن

17 01 2009

شركت سيسكو (Cisco Systems) يك شركت آمريكايي توليدكننده تجهيزات شبكه است كه مركز آن در شهر سن‌خوزه در ناحيه معروف به دره سيليكوني در ايالت كاليفرنيا جاي دارد.

اين شركت محصولات مربوط به شبكه و ارتباطات را طراحي مي‌كند و محصولات خود را با سه نام تجاري: سيسكو، لينك‌سيس(LinkSys) و ساينتيفيك آتلانتا (Scientific Atlanta) به فروش مي‌رساند.

در آغاز، سيسكو فقط مسيرياب‌(Router)‌‌هاي چند پروتكل توليد مي‌كرد، ولي امروز محصولات سيسكو را در همه جا از اتاق نشيمن گرفته تا شركت‌هاي ارايه‌دهنده خدمات شبكه مي‌توان پيدا كرد.

شركت سيسكو هم اكنون با 51,480 كارمند، داراي بازده 48/28 ميليارد دلار در سال 2006 و سود خالص 58/5 ميليارد دلار است. شركت سيسكو در سال‌2003 موفق به دريافت جايزه رياست جمهوري «ران براون» براي كيفيت عالي در روابط كارمندان و جامعه گرديد.

معاون ارشد شركت سيسكو يك ايراني‌تبار به نام محسن معظمي است. «لن بزاك» و «سندي لرنر» (داراي مدرك ليسانس از دانشگاه ايالتي كاليفرنيا، فوق‌ليسانس اقتصادسنجي از دانشگاه كلرمونت و فوق‌ليسانس علوم كامپيوتر از دانشگاه استنفورد)، زوجي كه در بخش كامپيوتر دانشگاه استنفورد كار مي‌كردند، سيسكو را در سال  1984 تاسيس كردند.

بزاك نرم‌افزار مسيرياب‌هاي چند پروتكل را كه توسط «ويليام ياگر» (يك كارمند ديگر كه كار را سال‌ها پيش از بزاك آغاز كرد) نوشته شده بود، تكميل كرد. با وجود اين كه سيسكو نخستين شركتي نبوده كه مسيرياب طراحي و توليد مي‌كند، اما اولين شركتي بود كه يك مسيرياب چند پروتكل موفق توليد كرده كه اجازه ارتباط ميان پروتكل‌هاي گوناگون شبكه را مي‌دهد.

از زماني كه پروتكل اينترنتIP  به يك استاندارد تبديل شد، اهميت مسيرياب‌هاي چند پروتكل كاهش يافت. امروزه بزرگترين مسيرياب‌هاي سيسكو براي  هدايت بسته‌هاي IP و فريم‌هايMPLS  طراحي شده‌اند. در ‌1990 ، شركت به سهامي عام تبديل شد و سهام آن در بازار بورسNASDAQ  عرضه گرديد. بزاك و لرنر با دريافت‌ 170 ميليون دلار از شركت جدا شدند. زمان انفجار اينترنت در 1999، سيسكو شركت سرنت (Cerent)  واقع در كاليفرنيا را به‌قيمت ‌7 ميليارد دلار خريد. اين شركت گرانترين خريد سيسكو در آن زمان بود (تنها خريد گرانتر مربوط به ساينتيفيك آتلانتا است). در اواخر مارس2000،  سيسكو با ارزش مالي بالغ بر 500 ميليارد دلار ارزشمندترين شركت جهان به‌شمار مي‌آمد و در سال‌2007، با ارزشي بالغ بر‌165ميليارد دلار همچنان يكي از ارزشمندترين شركت‌ها بوده است.

سيسكو با خريد شركت‌هاي ديگر، توسعه داخلي و همكاري با ديگر شركت‌ها، به بازار بسياري از ديگر قطعات شبكه (مانند سوييچينگ اترنت (Ethernet)، دسترسي از راه دور، مسيرياب‌هاي شعبه‌اي، شبكه خودپرداز بانك‌ها (ATMs)، امنيت، ديواره آتش، تلفن اينترنتي و …) دست يافته است. در سال‌2003، سيسكو شركت خوشنام Linksys، توليدكننده سخت‌افزار شبكه‌هاي كامپيوتري را خريد و آن را به برترين توليدكننده قطعات مربوط به كاربران عادي تبديل كرد.

سيسكو و برگزاري دوره‌هاي شبكه‌اي‌

شركت سيسكو مدارك گوناگوني را در سطوح و شاخه‌هاي متفاوتي ارايه مي‌‌كند. هر كدام از مدارك سيسكو، حوزه خاصي از مفاهيم شبكه‌اي را پوشش مي‌دهد. اين شرکت براي معرفي بهتر سطوح مدارك خود، هرم‌هايي‌ را ترسيم كرده است كه در راس هر يك از آنها، بالاترين مدرك و در قاعده هرم، مدرك ورودي شركت بيان شده است.

سيسكو و مدارك آن بر پايه استانداردهاي عالي و بين‌المللي بنا نهاده شده و بنابراين اخذ هر يك از مدارك سيسكو، چه براي متخصصان و مديران شبكه و چه براي شركت‌ها و سازمان‌هايي كه قصد استخدام افراد متخصص را دارند، ارزشمند است.

سيسكو به‌منظور تعليم افراد براي طراحي و نگهداري شبكه‌هاي كامپيوتري در 150 كشور جهان مراكز آموزشي بر پا كرده ‌است. مدارك شركت سيسكو در سه سطح به دانشجويان عرضه مي‌گردد و  گذراندن هر سطح پيش‌نياز تحصيل در سطوح بالاتر سطح است.

مدارك سطح همكار(Associate)

نخستين گام در شبكه‌هاي سيسكو با اين سطح برداشته مي‌شود، همچنين در اين سطح يك مدرك موقت، به‌نام مدرك CCNET، براي كساني كه با مشاغل ساده‌تر ارتباط دارند، در نظر گرفته شده است. مدارك سطح همكار در حقيقت آغاز كار با شبكه است و دانشجويان اين دوره‌ها در حقيقت كارآموز به‌شمار مي‌آيند.

مدارك حرفه‌اي (Professional)

اين سطح از مدارك، مدارك تكميلي شركت سيسكو است و دارنده اين مدارك در رده نيروهاي متبحر و ماهر به‌شمار مي‌آيد.

مدارك تخصصي(Expert)

دستيابي به اين سطح از مدارك شركت سيسكو بالاترين مرحله براي متخصصين و افراد حرفه‌اي در شبكه است و افراد پس از اخذ اين گواهينامه به عنوان متخصص و استاد شناخته مي‌شوند.

دانشجويان با اخذ اين مدرك، دروازه سيسكو را بر روي خود مي‌گشايند و خود را براي صعود از پله‌هاي پيشرفت و تخصص شبكه‌اي آماده مي‌كنند. مدركCCNA در گروه نصب و پشتيباني و نگهداري شبكه‌ها جاي مي‌‌گيرد و دارندگان اين مدرك اين قدرت و توانايي را خواهند يافت كه شبكه‌هاي كوچك و متوسط (100 و كمتر كاربر) را نصب، پيكربندي و راه‌اندازي كنند.

دوره CCNA

دوره CCDA

دوره CCNP

دوره CCDP

دوره CCNA

سطح تخصص: آشنايي(Associate)

در قاعده هرم سيسكو جاي گرفته و نخستين سطح مهارتي سيسكو، يعني سطح آشنايي و مقدمات است. دانشجويان با اخذ اين مدرك، دروازه سيسكو را بر روي خود مي‌گشايند و خود را براي صعود از پله‌هاي پيشرفت و تخصص شبكه‌اي آماده مي‌كنند. مدركCCNA در گروه نصب و پشتيباني و نگهداري شبكه‌ها جاي مي‌‌گيرد و دارندگان اين مدرك اين قدرت و توانايي را خواهند يافت كه شبكه‌هاي كوچك و متوسط (100 و كمتر كاربر) را نصب، پيكربندي و راه‌اندازي كنند.

دارندگان اين مدرك، اين توانايي‌ها را به‌دست مي‌آورند:

افزايش دانش و توانايي‌ها و تجربيات شبكه‌اي و تضمين موقعيت شغلي‌

پياده‌سازي سرويس‌هاي تلفني براي شبكه‌هاي كوچك‌

راه‌اندازي و پيكربندي و مديريت شبكه‌هاي محلي (LAN)  ساده با تجهيزات سيسكو

برگزيدن يكي از سرويس‌هايWAN، با توجه به نياز شبكه و پياده‌سازي و مديريت كلي آن‌

رفع اشكالات موجود در LAN وVLAN

آشنايي و مهارت كلي با سيستم عامل روتر (IOS) شامل :

اجراي فرمان‌هايي همچون به‌روزرساني، پشتيبان‌گيري، دانلود نرم‌افزار ومديريت IOS

تشريح فرمان‌هاي مسيرياب، مانند تعيين رمز عبور و استفاده از فرمان راهنمايي مسيرياب.

دريافت اين مدرك، به اخذ مدرك ديگري نياز ندارد، ولي بهتر است كه دانشجو با اين مفاهيم آشنايي كلي داشته باشد:

با گذرانيدن دوره Network+  (يكي از دوره‌هاي(CopmTIA ، براي آشنايي پايه‌اي با مفاهيم اصلي شبكه

آشنايي كلي با لايه هاي OSI

– آشنايي با توپولوژي و همبندي شبكه‌

– آشنايي با پروتكلTCP/IP و اصول شبكه‌‌بندي (Subnetting)

– آشنايي كلي با تجهيزات سخت‌افزاري شبكه مانند: سوييچ، هاب و سخت‌افزار كامپيوتر

-‌6 ماه تا يك‌سال تجربه كاري در يك شبكه كوچك.

دوره CCDA

سطح تخصص : آشنايي (Associate)

Cisco Certified Design Associate) CCDA) تضمين‌كننده دانش طراحي و مهندسي شبكه‌هاي كوچك اداري است. دارندگان اين مدرك توانايي بنيادي براي طراحي و نصب شبكه‌هاي كوچك سيسكو ( 100 يا كمتر ايستگاه‌هاي كاري) را خواهند داشت و با استفاده از تجهيزات مسيرياب و سوييچ قادر به پياده‌سازي LAN و WAN  و سرويس‌هاي Dial Access براي شركت‌ها و سازمان‌هاي گوناگون خواهند بود. همچنين قادر به ارزيابي راه‌حل‌هايي براي رفع اشكالات مربوط به انتقال ترافيك صوت بر روي شبكه خواهند بود.

اين مدرك پيش‌نيازي ندارد، اما اخذ مدرك CCNA پيش از آن سفارش شده است.

دوره CCNP

سطح تخصص:  Professional

CCNP  يك مدرك رده بالاي مهندسي شبكه است. افرادي كه اين مدرك را دريافت دارند، خواهند توانست شبكه‌هاي بزرگ كامپيوتري با يكصد تا بيش از پانصد كامپيوتر را نصب، پيكربندي و عيب‌يابي كنند. اين دسته از شبكه‌ها كه اغلب در كارخانجات صنعتي بزرگ، مراكز بزرگ بازرگاني و همچنين سازمان‌هاي بزرگ مستقر هستند و برخلاف شبكه‌هاي محلي كوچك و شبكه‌هاي دفتري  به‌دليل نوع استفاده  افزايش شمار كاربران و نقشي كه در پيشبرد اهداف نهايي آن سازمان ايفا مي‌كنند، از حساسيت و اهميت حياتي برخوردار است. بنابراين، كساني كه با دريافت مدرك CCNP پا به عرصه كار با اين‌گونه شبكه‌ها مي‌گذارند، نسبت به دارندگان مدارك ديگر (مانند(CCNA ، اهداف بزرگتر و به‌دنبال آن مشكلات و دردسرهاي بيشتري را پيش‌رو دارند. در عوض، اين افراد از ديدگاه جايگاه شغلي در رده‌هاي بالاتر و از ديدگاه حساسيت نقشي كه به‌عهده دارند، داراي مسووليتي بزرگتر و از ديدگاه درآمد، وضعيتي مطلوبتر از ديگر دست‌اندركاران طراحي و نصب شبكه دارند.

ه‌طوركليCCNP مدركي است كه چيزي را براي دستيابي داوطلب به فناوري‌هاي روز شبكه‌هاي بزرگ، كم نمي‌گذارد. مباحث پرشماري كه در اين دوره مطرح مي‌شود، به‌صورت همه جانبه، هر گونه فناوري در زمينه شبكه‌هاي ياد شده را بررسي مي‌كند و در اين راه هر مساله مهمي (مانند: امنيت، كيفيت سرويس(QoS) ، شبكه‌هاي اختصاصي مجازي(VPN)  و فناوري‌هاي ‌پهن‌باند) را به‌تفصيل مطرح مي‌سازد.

داوطلبان دريافت مدركCCNP  بايد نخستين قاعده هرم تحصيلي شركت سيسكو، يعني مدركCCNA، را (كه مربوط به شبكه‌هاي محلي كوچك مي‌شود) گذرانيده باشند. شخصي كه به دريافت مدرك CCNP نايل مي‌شود، از ديدگاه رده شغلي در ميان همه شغل‌هايي كه مربوط به مهندسي شبكه  به‌ويژه نصب و راه‌اندازي شبكه با استفاده از تجهيزات سيسكو  مي‌شود، در رده دوم يعني پس از مدرك CCIE كه مربوط به مشاوران حرفه‌اي سيسكو است، قرار مي‌گيرد. اين بدان معنا است كه شخص دارندهCCNP  مي‌تواند فاصله مقام خود را با ارشد‌ترين سطح كارشناسي شبكه به يك گام برساند.

كارشناس شبكه با ارتقاي مدرك خود از CCNA بهCCNP  نه‌تنها تسلط خود بر مباحث مربوط به شبكه‌هاي LAN وDial up  را افزايش مي‌دهد، بلكه از محدوده شبكه‌هاي محلي با كاربرد كوچك خارج شده و توانايي خود را در راه‌اندازي شبكه‌هاي WAN تثبيت مي‌كند.

براي كسب مدركCCNP  شركت در 4 دوره آموزشي و گذرانيدن موفقيت‌آميز آزمون‌هاي هر كدام از آن‌ها الزامي است. مواد اين دوره عبارت است از:

1- ساخت شبكه‌هاي عادي سيسكو (BSCI)

در اين دوره، نحوه اتصال و استفاده از مسيرياب‌هاي سيسكو در شبكه‌هاي LAN و WAN براي سايت‌هاي متوسط تا بزرگ آموزش داده مي‌شود. در اين دوره مباحث جامعي در زمينه پروتكل‌هاي EIGRP،BGP ، EGP،OSPF و ISIS  مطرح شده و داوطلبان با دو نوع پروتكل مسيريابي به‌نام‌هاي Distance Vector  وLink State آشنا مي‌شوند. در پايان اين دوره، داوطلب مي‌تواند سرويس‌هايIOS  مناسب يك مسيرياب سيسكو را انتخاب و راه‌اندازي كند.2 –  ساخت شبكه‌هاي چند لايه سيسكو(BCMSN)

در اين دوره، شيوه ايجاد يك فضاي شبكه بر پايه فناوري سوييچينگ چند‌لايه در سرعت‌هاي بالاي اترنت(Ethernet)  به مديران شبكه‌ها آموزش داده مي‌شود. اين دوره شامل مفاهيم مسيريابي و سوييچينگ و فناوري‌هاي لايه دو و سه است. داوطلبان پس از طي اين دوره خواهند توانست يك فضاي سوييچينگ چندلايه را برپا ساخته و به كنترل ترافيك شبكه با استفاده از سيستم‌هاي تشخيص هويت لايه‌هاي گوناگون بپردازند.3 – ساخت شبكه‌هاي راه‌دور(BCRAN)

در اين دوره، داوطلب چگونگي پيكربندي و عيب‌يابي شبكه‌هايي را كه در جاهاي ديگر ايجاد شده و از طريق فناوري راه‌دور(Remote) به سايت مركزي دسترسي دارند، فرا مي‌گيرد. همچنين حالت عكس اين كار يعني دسترسي راه‌دور به سايت مركزي با مصرف كمترين پهناي‌باند نيز در اين دوره مورد بحث قرار مي‌گيرد. به‌طور كلي در BCRAN به شبكه‌هاي WAN توجهي ويژه مي‌شود و روش پيكربندي تجهيزات سيسكو و برقراري ارتباط بهينه بين سايت مركزي و ديگر شعبه‌ها و مسايل مربوط به كيفيت سرويس(QOS) در يك شبكه  WAN تشريح مي‌گردد.

اين دوره به‌ويژه براي مديران شبكه‌ها كه مسوول اجرا و عيب‌يابي زيرساخت يك شبكه WAN هستند، از اهميت بالايي برخوردار است.

4 –  پشتيباني و عيب‌يابي شبكه(CIT)

در اين دوره، داوطلب چگونگي عيب‌يابي كامپيوترهاي‌ سرويس‌گيرنده يا سرويس‌دهنده را، كه تحت پروتكل‌هاي گوناگون به‌هم متصل گشته‌اند و از سوييچ‌ها و مسيرياب‌هاي سيسكو استفاده مي‌كنند، فرا مي‌گيرد. بنابراين با گذرانيدن اين دوره، مي‌توان به تحليل و شناسايي مشكلات در محيط‌هاي Fast Ethernet، VLAN، Frame Relay،ISDN BRI  و …، پرداخت و مشكلات پيچيده مربوط به سوييچ‌ها و مسيرياب‌هاي سيسكو را حل كرد.

دوره CCDP

Cisco Certified Design Professional

سطح تخصص: Professional

مدركي براي طراحي حرفه‌اي و مسيريابي و سوييچ شبكه‌ها در محيط LAN و WAN با امكان سيستم شماره‌گيري براي شبكه‌هاي بزرگ است.

دارندگان اين مدرك، دانش لازم براي طراحي پيشرفته شبكه‌هايRouted  وSwitched  كه شامل LAN و WAN  و سرويس‌هاي Dial Access است را دارا هستند. (براي بين100 تا 500 ايستگاه كاري). همچنين توانايي اعمال ماژول‌ها روي مسيرياب‌ها و انتخاب راه‌حل و طرحي مناسب براي محيط‌هاي كاري متفاوت (كاري، شخصي، شركت‌ها و سازمان‌هاي گوناگون) را به‌دست خواهند آورد.

داوطلبان براي كسب اين مدرك بايد دوره‌هاي مدرك CCNA و CCDA را با موفقيت پشت‌سر گذاشته باشند و اعتبار اين مدرك از زمان اخذ آن به‌مدت 3 سال است.

دوره CCIP

Professional Cisco Certified Inetrnetwork

سطح تخصص: Professional

مدرك تخصصي در زمينه فناوري سرويس‌دهي شبكه‌اي است. دارندگان اين مدرك صلاحيت لازم در زمينه تخصيصIP  در شبكه‌ها را خواهند داشت و با فناوري‌ها و سرويس‌هايي مانند: IP routing ، IP QoS،MPLS وBGP آشنايي پيدا مي‌‌كنند. اين مدرك تنها به مباحثIP و DSL مي‌پردازد و پيش‌نياز اين دوره مدرك CCNA است و اعتبار آن از زمان اخذ نيز به‌مدت 3 سال خواهد بود.

دورهCCSP

Cisco Certified Security Professional

سطح تخصص: Professional

اين مدرك در زمينه مفاهيم بنيادين و پيچيده حفاظت و امنيت شبكه‌هاي سيسكو است. دارندگان اين مدرك، توانايي مديريتي در زمينه برقراري راه‌حل‌هاي امنيتي در شبكه و تجهيزات شبكه‌اي و كاهش ترافيك شبكه را به‌دست خواهند آورد.

داوطلبان براي دريافت اين مدرك بايد دوره CCNA  را با موفقيت پشت‌سر گذاشته باشند و اعتبار اين مدرك از زمان اخذ آن به‌مدت‌3 سال است.

دوره CCVP

Cisco Certified Voice Professional

سطح تخصص: Professional

اين مدرك بر پايه فناوري اطلاعات پيشرفته بنا نهاده شده و براي كساني مناسب است كه علاقمند به فناوري صوت بر پايه شبكه هستند. دارندگان اين مدرك توان ايجاد راه‌حل‌هاي تلفني در شبكه‌هاي توسعه‌پذير را خواهند داشت.

پيش‌نياز اين مدرك دوره مدركCCNA  يا مدرك ICND  است و اعتبار اين مدرك از زمان اخذ آن به‌مدت  3 سال است.

پايان مسير و دورهCCIE

سطح تخصص: Expert

CCNA به‌عنوان نصب و پشتيباني تجهيزات شبكه‌اي سيسكو و نيز به‌عنوان مدرك ورودي به چرخه مدارك سيسكو است. در همين سطح مدرك CCDA قرار گرفته كه به‌عنوان طراحي مقدماتي و پايه‌اي شبكه‌هاي سيسكو است. در يك سطح بالاتر، 6 مدرك CCNP، CCDP، CCIP، CCSP و  CCVP در لايه مياني اين هرم قرار گرفته است و به‌عنوان مديريت و پشتيباني شبكه‌هاي بزرگتر، پيشرفته‌تر و پيچيده‌تر سيسكو شناخته مي‌‌شود. و در نهايت با صعود به راس هرم سيسكو، شاهد پيشرفته‌ترين و بالاترين مدرك ارايه‌شده توسط سيسكو يعنيCCIE  خواهيم بود. كه به‌عنوان دكتراي حرفه‌اي شبكه است.

اين مدرك با اين كه پيشرفته‌ترين مدرك شبكه و سيسكو است. اما براي اخذ آن هيچ پيش‌نيازي از طرف سيسكو در نظر گرفته نشده است. اما پيش از اخذ آن بهتر است كه دانشجو3 تا 5 سال سابقه كار و تجربه در شبكه‌هاي بزرگ و پيچيده داشته باشد.

مدرك CCIE داراي 5 گرايش در زمينه‌هاي گوناگون است. علاقمندان براي اخذ اين مدرك بايد يكي از گرايش‌ها را برپايه علاقمندي خود انتخاب كنند و بگذرانند. هركدام از گرايش‌ها داراي يك آزمون نظري و يك آزمون عملي است كه در يكي از نمايندگي‌هاي سيسكو برگزار مي‌‌شود.

1- CCIE Routing  Switching

در اين دوره، داوطلبان با انواع ارتباطات پيچيده Switching و Routing جهت افزايش پهناي باند، كاهش زمان پاسخ، افزايش كارايي و امنيت آشنا مي‌شوند. همچنين نحوه نصب، نگهداري و رفع عيب از بزرگ‌ترين شبكه‌هايLAN ، WAN و سرويس‌هاي Dial Access را فرا مي‌گيرند. مواردي چون Source Rout Briolging  و DLSW+ (Data Link Switching) و PIX Firewall از جمله سرفصل‌هاي مهم اين دوره به شمار مي‌روند.2- CCIE Security

دوره امنيت در واقع از سال 2001 به سرفصل دروس CCIE اضافه شد كه البته سه سال بعد شركت سيسكو محتواي اين دوره را به‌منظور هر چه نزديك‌تر‌شدن به موضوعات امنيتي و فناوري روز، مورد بازبيني و ويرايش جديد قرارداد. در اين دوره، ضمن بررسي انواع پروتكل‌هاي امنيتي شبكه و نقش سيستم‌عامل‌هاي مختلف در ارتباط با اين پروتكل‌ها، مباحث پيچيده و مهمي چون: سيستم‌هاي كشف نفوذ (IDS) ، سيستم‌هاي برقراري امنيت در سطح شبكه‌هاي بزرگVPN ، پياده‌سازي و پيكربندي سيستم‌هاي امنيتي براي شبكه‌هاي بي‌سيم و پروتكل‌هايEAP ، AES متعلق به آن‌ها، مطرح مي‌شود.

3- CCIE Voice

در اين دوره، اطلاعات جامعي در مورد تكنولوژي انتقال صوت از طريق پروتكل IP يعني همان VOIP در محيط‌هايEnterprise  از نصب و راه‌اندازي گرفته تا پشتيباني و رفع عيب عرضه مي‌شود. 4-  CCIE Service Provider

گذراندن اين دوره بيانگر وجود اطلاعات و مهارت‌هاي فني در بالاترين سطح آن در زمينه پروتكل IP و كليه فناوري‌هايي است كه براساس آن بنا شده‌اند: مثلIP Routing ،Qos ،Multicast ،MPLS ،MPLS VPN ، MBGP و مهندسي ترافيك شبكه. به‌علاوه در اين دوره، حداقل آخرين اطلاعات تخصصي در يك يا چند زمينه مهم ارايه سرويس‌هاي ديگر شبكه، مثلDSL ،Optical Cable ،WAN Switching ،Content networking ،IP telephony  و Metro Ethernet عرضه مي‌شود.5- CCIE Storage Networking

همان‌طور كه از نام اين دوره برمي‌آيد، سرفصل‌هاي آموزشي آن مربوط به انواع ادوات و روش‌هاي ذخيره‌سازي اطلاعات است. از آن‌جا كه مديريت نگهداري از اطلاعات، مسايل مربوط به نگهداري آرشيو، نسخه‌هاي پشتيبان، سرعت دسترسي از روي ديسك و امثال آن در محيط‌هاي Enterprise  داراي اهميت حياتي است، در اين دوره سعي شده انتخاب‌هاي متفاوت قابل ارايه جهت ذخيره‌سازي اطلاعات در چنين محيط‌هاي بزرگي همانندFICON ،FCIP ،ISCSI  و امثال آن مورد بررسي قرار گيرد.

وضعيت درآمد

بر اساس آماري كه از مجلهCertification  در سال 2003 گرفته شده است، داشتن مدركCCNA  حدود 7/16 درصد باعث افزايش درآمد شده است. و دارندگان آن به طور متوسط درآمدي سالانه‌اي معادل 48 تا 50 هزار دلار هستند.

مدرك CCNP، در حدود 64 هزار دلار در سال وIP Telephony  در حدود 78 هزار دلار در سال درآمد داشته‌اند. با مقاسه درآمد مدارك سيسكو با مدارك مايكروسافت كه در حدود‌43 هزار دلار در سال است. مي‌توان به سختي اخذ اين مدارك، اعتبار و نياز آن در سطح بين المللي پي‌برد.

طبق ادعاي مسئولان دوره‌هاي آموزشي سيسكو، اين دوره‌ها، به‌ويژه دوره CCIE ، چنان تنظيم شده است كه هرگونه نياز اشخاصي كه به كسب تخصص در امور شبكه تمايل دارند را برطرف مي‌سازد. ضمن اين‌كه با تكيه‌اي كه اين دوره‌‌ها بر اصول علمي و فني قضيه دارند، سعي شده است مفاد دروس صرفاً براساس تجهيزات خاصي كه خود شركت سيسكو ارايه مي‌دهد بنا نشود و وابستگي كمتري به نوع تجهيزات شبكه‌اي مورد استفاده در هر يك از تكنولوژي‌هاي مورد بحث دوره‌ها لحاظ شود.

ميانگين درآمد دارندگان مدركCCIE  در سال 2004 برابر 105 هزار دلار در سال برآورد شده است كه اين رقم حاكي از يك افزايش 4/12 درصدي نسبت به سال 2003 است و به همين دليل نه تنها موقعيت اين مدرك را در زمينه ميزان افزايش درآمد در سال در بين كليه مدارك IT در مقام نخست قرار داده، بلكه بيانگر اين مسئله است كه اصولاً سطح درآمد هيچ مدركي حتي معتبرترين و مشكل‌ترين مدارك متعلق به شركت‌هايي چون اوراكل، IBM ‌و مايكروسافت، به رقم ميانگين يكصدهزار دلار در سال نرسيده است.

همچنين طبق آمار ديگري، مدرك CCIE  در زمينه اشتغال‌زايي نيز مقام اول را به خود اختصاص داده و اين امر بيانگر اين نكته است كه اولا هنوز تعداد زيادي از موقعيت‌هاي شغلي كه توسط صاحبان اين مدرك مي‌تواند كسب شود، خالي است و در ثاني وجود چنين افرادي چه در رده مديريت و چه در رده آموزش افراد، مي‌تواند به رونق كسب‌وكار شبكه‌اي براي ساير مدارك و مشاغل مربوط به اين حوزه منجر شود.

چگونه مدرک CCNA بگیریم؟

همان طور که می‌دانید این مدرک اولین و پایه مدارک cisco است و پیشنیازی ندارد.

اولین فصل کتاب منبع این دوره، در مورد مفاهیم بسیار اولیه شبکه صحبت می‌کند، اما اگر مدرک network+ را داشته باشید در مورد درک مفاهیم  پایه مشکلی نخواهید داشت و به سرعت می‌توانید این فصل را پشت سر بگذارید.

دانشجو در این دوره ابتدا با اصول اولیه شبکه و سیستم‌های مخابراتی آشنا می‌شود و در ادامه نحوه طراحی‌، راه اندازی و عیب‌یابی شبکه‌های کامپیوتری را فرا می‌گیرد.

مطالب، برپایه تجهیزات ساخت شرکت cisco است آموزش داده می‌شود اما به دلیل پایه طراحی این دستگاه‌ها در تمامی شرکت‌ها یکی است، دارنده مدرک cisco می‌تواند با تمامی دستگاه‌ها کار کند.

مدرک ccna به دلیل اینکه پایه مدارک بعدی است از نظر cisco بسیار حائز اهمیت است و به همین دلیل در مرور زمان منابع آن تغییر یافته است.

مدرک ccna تا سال 2004 میلادی دارای دو کتاب منبع بوده که عبارتند از  ccna intro و ccna icnd.

در سال 2007 نام کتاب‌ها به همراه قسمتی از مطالب کتاب‌ها تغییر کرد. در روشی که هم اکنون در حال اجرا است شما باید دو کتاب ccent/ccna icnd1 و ccna icnd2را مطالعه کنید. می‌توانید در امتحانات این 2 کتاب به صورت جداگانه و یا یکجا شرکت کنید. با این تفاوت که در حالتی که شما دو کتاب را جداگانه امتحان می‌دهید با قبول شدن در کتاب اول مدرک ccent  و پس از قبول شدن در کتاب دوم مدرک ccna را اخذ می‌کنید.

ر سال 2009  تغییراتی رخ داده است. به این صورت که شما مدرک ccent خود را اخذ می‌کنید و برای هر گرایش مدرک ccna مخصوص آن آن گرایش را دریافت خواهید کرد. بطور مثال CCNA(VIOP) ,CCNA(Security  و…

حالا می‌خواهیم درباره مطالب هر کتاب صحبت کنیم. در کتاب icnd1 در بخش اول درباره دلیل شبکه کردن کامپیوتر‌ها صحبت می‌کند و سپس در مورد مفاهیم پایه شبکه مانند OSI model‌، TCP/IP و پروتکل‌های آن‌، مفاهیم connection less و connection oriented‌، تکنولوژی‌های مورد استفاده در شبکه‌های WAN اطلاعاتی مطالبی ارائه می‌شود. در فصل‌های بعدی این کتاب در مورد سیستم عامل switch ها و  routeهای cisco بحث می‌شود و شیوه اجرا دستورات و راه‌اندازی این دستگاه‌ها را به صورت کامل توضیح می‌دهد.

در کتاب icnd2 در مورد مباحث حرفه‌ای‌تر مانند STP، VLAN و routing protocols صحبت به میان می‌آید. این مطالب برای کسانی که می‌خواهند گرایش routing and switching را انتخاب کنند بسیار ضروری است.

نحوه برگزاری امتحان مدرک CCNA

ر دانشجو برای امتحان، باید در یک test center که در سطح جهان تعدادشان هم کم نیست ثبت نام کند و نوع امتحان خود را مشخص کند. در روز تعیین شده به آن مرکز مراجعه می‌نماید و امتحان برگزار می‌شود. امتحان از طریق رایانه(از راه دور) اخذ می‌شود.

هزینه امتحان مبلغ ثابتی نیست و ممکن است تغییر کند. در حال حاضر برای هر امتحان در حدود 125 دلار است. به این صورت که اگر 2 کتاب را با هم امتحان بدهید 125دلار باید بپردازید و اگر کتاب‌ها را جداگانه امتحان بدهید برای هر امتحان 125 می‌پردازید.

چند نکته در مورد امتحان قابل ذکر است که عبارت‌اند از:

– شما در امتحان فقط می‌توانید یک بار سوال را جواب بدهید و در صورتی که از سوال رد شوید دیگر نمی‌توانید بازگردید.

– در زمان ثبت نام یک کد به شما اختصاص می‌یابد که این کد بر روی مدرک شما چاپ خواهد شد و کد شناسایی شما در شرکت cisco می‌باشد. بدلیل اینکه این کد با اثر انگشت شما ذخیره می‌شود کسی نمی‌تواند به نام فرد دیگر امتحان بدهد.

یکی از مشکلاتی که دانشجویان با آن رو به رو هستند این است که این امتحان‌ها در ایران گرفته نمی‌شود و برای امتحان دادن شما باید به امارات یا کشورهای دیگر که امتحان را برگزار می‌کنند سفر کنید. در ایران شرکت‌هایی هستند که کلاس‌های این دوره‌ها را برگزار می‌کنند و هم برای اعزام شما به خارج اقدام می‌‌کنند.

تا اینجا در مورد منابع و مطالب این کتاب‌ها صحبت کردیم حالا کمی درباره خود مدرک و امتحان آن صحبت خواهیم کرد. مدرک ccna در سطح جهان معادل لیسانس مخابرات به حساب می‌آید و ترجمه هم می‌شود (اما در ایران این طور نیست). حقوق میانگین کسی که مدرک ccna داشته باشد طبق اعلام cisco سالی 24000 دلار است (که البته در ایران این طور نیست). البته این مدرک با ارزش به سادگی هم به دست نمی‌آید به این دلیل که اگر در امتحان که معمولا از 100 تست تشکیل شده فقط 3 تست را غلط بزنید یا نزنید امتحان را قبول نخواهید شد. و بعد از قبولی مدرکی که به شما می‌دهند فقط 3 سال اعتبار دارد و بعد از آن شما باید دوباره امتحان بدهید. اما اگر در این مدت در امتحان‌های دیگر cisco شرکت کنید این تاریخ تمدید می‌شود. این کار به این دلیل است که شرکت cisco اعلام کرده بعد از 3 سال تقریبا تمامی تکنولوژی‌ها تغییر می‌کند.

منابع :

1-هفته نامه کلیک

2-سایت تبیان

Advertisements

کارها

اطلاعات

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: